Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Oblast Caprivi

Ze severovýchodního kouta Namibie vybíhá úzký, přes 450 km dlouhý pás země, který je vtěsnán mezi řadu národních parků spadajících do sousedních zemí jako Angola, Zimbabwe, Zambie a Botswana. Tato oblast je nazývána Caprivi a v minulosti bývala strategicky významná, protože kromě zachovalé přírody má i značné nerostné zdroje.

V roce 1890 se Caprivi stalo součástí Německé jihozápadní Afriky. Němci území získali od Angličanů a chtěli si tím zajistit přístup k řece Zambezi a tím i k Indickému oceánu, u něhož se nacházela jejich država - dnešní Tanzánie. Plán dostat se po Zambezi k Indickému oceánu se ovšem nezdařil, protože řeka není kvůli Viktoriiným vodopádům splavná. Během africké okupace bylo Caprivi polonezávislým bantustanem, tedy územím vyhrazeným pouze pro černošské obyvatelstvo a sloužilo jako vojenská základna angolského protivládního hnutí UNITA.  V tuto dobu šlo o poměrně nebezpečnou oblast, kam se turistům nedoporučovalo vůbec jezdit. Roku 1990 se Caprivi stalo součástí nezávislé Namibie. V současnosti je zde stabilní politická situace, což umožňuje využívat region z hlediska ekoturistiky.

Caprivi

Území nese název po tehdejším německém kancléři Leovi von Caprivim. Oblast se rozprostírá na cca 20 tisících kilometrech čtverečních a žije na ní okolo 80 tisíc obyvatel. Hlavním městem je Katima Mulilo, kde žije okolo 20 tisíc obyvatel. Nejvíce domorodých obyvatel je spřízněno se skupinami Barotse nebo Lozi, jež žijí převážně v západní Zambii. Lidé obývající západnější oblast jsou považováni za potomky Křováků a dalších khoinských národů z kapských oblastí Jihoafrické republiky. 

Caprivi dnes patří mezi důležité povodňové oblasti Namibie. Oblastí protéká řada vodních toků, jako například Okavango, Linyanti, Kwando, Zambezi a další. Řeky samotné, ale i pravidelné záplavy na nich jsou opravdu životodárné pro zdejší zvířata a samozřejmě také lidi, protože napájejí půdu, poskytují obživu rybářům a vytváří příhodné podmínky pro pastevce a jejich dobytek. 

V rozlehlých a bujně porostlých nivách v okolí řeky Okavango na západním konci Caprivi se nachází zvířecí rezervace Mahango. Jde o kouzelné pásmo mokřadů, běžných i lužních lesů, které je přes den otevřeno návštěvníkům. Na prohlídky této rezervace je nejlepší vyrážet z kempu Popa Falls, jež byl pojmenován podle nedalekých vodopádů. Jde spíše o soustavu peřejí než o klasickou masu vody padající z několika metrů dolů. Přesto jsou tyto vodopády svým osobitým způsobem opravdu impozantní.

řeka Okawango
Foto: řeka Okawango

S touto chráněnou oblasti přímo sousedí Zvířecí park Caprivi – Caprivi Game Park, který se jí terénem dosti podobá. Je však větší, má rozlohu 570 kilometrů čtverečních. Vzhledem k tomu, že park z východu na západ protíná vyasfaltovaná silnice zvaná Golden Highway, je také o dost přístupnější. Ve východním Caprivi se na levém břehu řeky Kwando rozkládá Národní park Mudumu s rozlohou 1100 kilometrů čtverečních. Jde o krajinu tvořenou savanou, lesy a bažinami, k níž přiléhají pláně Národního parku Mamili. Zdejší mokřady známé jako Linyatské močály jsou směsí niv, rákosin a nevelkých jezírek, jež jsou osázeny lekníny. Mamili i Mudumu byly za národní parky vyhlášeny v roce 1990 a dnes se mohou pochlubit opravdovou rozmanitostí živočichů. Obzvláště hojné je zde ptactvo, napočítáno bylo okolo 400 druhů. Někteří ptáci, kteří jsou zde k vidění, patří k vzácným druhům a narazíte na ně již jen málokde. Jde například o jeřába bradavičnatého, ketupu červenou, volavku africkou nebo ostnáka malého.

V červnu bývá oblast pravidelně zasahována povodněmi a v tuto dobu řeky Kwando a Linyanti zaplavují asi 80% Mamili. Nad hladinou jsou vidět jen bujně porostlé ostrůvky. Největšími z nich jsou Nkasa a Lupala, které přitahují návštěvníky bohatstvím ptačích i rostlinných druhů. Totéž platí i o ostrově Impalila situovaném na soutoku Zambezi a Linyanti na samotném východě Caprivi, kde se stýkají hranice Namibie, Zimbabwe, Zambie a Botswany. Tato oblast je turisticky velmi vyhledávaná, návštěvníci mají možnost se ubytovat v Impalila Island Lodge, který se nachází ve stínu vzrostlých baobabů a vydat se po vodních tocích na vydlabaných kanoích, nebo na lodi za zvěří. Ostrov Impalila je oblíbený zejména u milovníků rybaření, protože se v okolních vodách dá chytat binga tygří. Jde o největší trnobřichou rybu, která dorůstá délky až 1 a půl metru a může vážit až 50 kilogramů. Stala se oblíbenou kořistí sportovních rybářů, protože má pověst silné a agresivní ryby. 

sloni, oblast Caprivi

Správním centrem oblasti je městečko Katima Mulilo. V jeho blízkosti se nachází Zambezi Lodge, které je domovským přístavem výletní lodi Zambezi Queen. Z její elegantní a pohodlné vyhlídkové terasy můžete sledovat veškerou volně žijící zvěř. Loď je vybavena dvěma salonky, koktejlovým barem, jídelnou a klimatizovanými kajutami. V uměleckém středisku Caprivi Art Center v Katimo Mulilo si můžete prohlédnout řemeslné výrobky domorodých obyvatel. Vystaveny jsou zde hlavně hrnčířské, řezbářské a košíkářské výrobky. 

Caprivi je domovem pro množství druhů volně žijících zvířat. Zaznamenáni zde byli krokodýli a nejméně 60 druhů savců, k nimž patří samozřejmě i příslušníci „velké pětky“ – slon, buvol, hroch, lev a levhart. Většina zvířat se pohybuje po celé oblasti Caprivi, ale některé druhy dávají přednost určitým biotopům. Caprivi je rovněž útočištěm jedné z nejvzácnějších afrických antilop, kterou je sitatunga uzpůsobená k vodnímu životu. Obývá papyrové mokřady i rákosové houštiny a je zdatným plavcem. Kopyta sitatungy jsou nápadně prodloužená do špičky, díky tomu dokáže zvíře snadno a tiše běžet po rozměklém a podmáčeném povrchu. Poněkud neobratně se pak pohybuje po souši. 

Podmínky k pozorování zvěře jsou v Caprivi nejlepší od srpna do října. V zimě zde můžete očekávat mírné až teplé dny, ale noci již mohou být mrazivé. V létě v této oblasti panuje velké horko. Pro vstup do částí Mamili, Mudumu a Mahango je potřeba žádat o povolení. Při návštěvě této části Namibie je nutné se chránit proti malárii, riziko nakažení je v této oblasti velké zejména v letních měsících. Vybavte se také čističi vody, i když voda z vodovodu v místních turistických základnách prošla čistírnou, je lepší si ji upravovat. Nebezpečím pro návštěvníky mohou být v Caprivi hroši a krokodýli, proto je potřeba se mít neustále na pozoru. Vyhýbejte se koupeli v místech, kde jste se dopředu nepřesvědčili o bezpečnosti. Hlavní cesta Golden Highway protínající oblast je většinou bez problémů sjízdná i pro osobní auto. Vedlejší silničky již vyžadují vůz s náhonem na všechna 4 kola. 

- jap - 

Další články z Namibie: 
Etosha - velké bílé místo plné života

Článek byl zobrazen 6 074 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko